Szanowna Pani,
przepraszam, że pozwoliłam sobie odpowiedzieć na pytanie, które kierowane jest do lekarza, w celu wyjaśnienia zastosowania farmakoterapii. Jestem psychologiem/psychoterapeutą pracuję w paradygmacie poznawczo - behawioralnym, nurt ten wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych równoznaczną z farmakoterapią, nie powodując skutków ubocznych. Farmakoterapia wykazuje działanie uboczne i szkodliwe w momencie kiedy działanie leków jest podobne, jeśli chodzi o funkcje określonych narządów wewnętrznych. Zastosowanie Farmakoterapii konsultuje się z tym lekarzem, który dany lek przepisał. Asertin jest lekiem, przeciwlękowym przeciwdepresyjnym - reguluje poziom Serotoniny w mózgu, niski wskaźnik tego hormonu, neuroprzekaźnika OUN jest obserwowany w przebiegu Depresji, stosuje się też w OCD i w innych zaburzeniach lękowych. CLORANXEN jest lekiem, który stosuje się w stanach lęku, nadmiernego napięcia emocjonalnego i pobudzenia psychoruchowego towarzyszące zaburzeniom nerwicowym i niektórym chorobom somatycznym. Wykazuje działanie; nasenne
przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe, uspokajające. Biosotal Lek posiada właściwości przeciwarytmiczne. Jego działanie ma na celu zmniejszenie częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu oraz obniżenie ciśnienia tętniczego. Leki zażywa się i wycofuje pod kontrolą specjalisty, nie można samemu odstawiać leku. Jeśli wykluczone są choroby serca, a potwierdzone jest podłoże psychogenne, w takim przypadku o leczeniu decyduje lekarz psychiatra. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów. Psychoterapia nie wykazuje objawów ubocznych, leczy przyczynę problemu. Farmakoterapia niweluje objaw, nie lecząc przyczyny. Decyzja należy do Pani.
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Waluś
psychologbw@gmail.com
tel.: 696450393

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty