Czy moje dolegliwości wskazują na depresję?

Od roku co jakiś czas czuję ucisk w gardle. To dzieje się nagle. Zazwyczaj w pozycji siedzącej. Za pierwszym razem myślałam że się uduszę. Ale później przyzwyczaiłam się do tego uczucia. Jestem osobą bardzo nerwową. Przeważnie czuję zagrożenie, smutek i stres. Nadchodzą takie momenty że przez chwilę czuję euforię. Próbuje na siłę cieszyć się życiem ale to szybko mija. Martwi mnie mój konflikt interesów: nadopiekuńczy rodzice a chłopak. Jestem bezsilna. Chciałabym umieć wstawać rano z uśmiechem na ustach. Zazwyczaj ten uśmiech pojawia się wieczorem kiedy kładę się spać.... Czuję wtedy ulgę że dzień się skończył. Czy to depresja? I czy uczucie ucisku w gardle jest z tym powiązane?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Zaprezentowane przez Panią symptomy wskazują na objawy nerwicowe/prodepresyjne/depresyjne?

Za Pani słowami: "... Martwi mnie mój konflikt interesów: nadopiekuńczy rodzice a chłopak. Jestem bezsilna... ." mogą być informacją, o zaniżonej Pani samoocenie, co (w pośredni sposób) ma odzwierciedlenie w Pani postrzeganiu rzeczywistości w szarych barwach i nie pozwala Pani dostrzegać radości
/przyjemności w codzienności.

Tak nie musi być!

Wskazana jest dla Pani osobista konsultacja diagnostyczna
w Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ-tu, bez skierowania , lub prywatnie) celem diagnostyki symptomatycznej oraz komplementarnego leczenia.

Proszę już nie czekać i zadbać o swoje zdrowie psychiczne/fizyczne/mentalne.
Samoistnie, zasygnalizowane przez panią objawy nie miną.

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy ze mną, zapraszam na sesję via Skype.

Serdeczności i tylko satysfakcjonującego samopoczucia Pani życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

0

Szanowna Pani,
uczucie ucisku w gardle może wskazywać na zaburzenia lękowe, w celu potwierdzenia podłoża psychogennego, np. spowodowanego stresem, zalecane jest wykluczenie chorób somatycznych, w związku z tym zalecana jest konsultacja laryngologiczne. Przyczyną objawów może być konflikt interesów; chłopak vs rodzice.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania). Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

0

Witam Panią,
Problemy, które Pani opisuje mogą być reakcją obronną
ludzkiej psychiki na stres, lęk, przeżywane emocje,
czy traumatyczne przeżycie w przeszłości.
Pani objawy mogą wskazywać na zaburzenia nerwicowo – depresyjne.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pani problem został
prawidłowo zdiagnozowany.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani
problemu, dotrzeć do jego źródła, i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę wewnętrzną,
wypracować umiejętności radzenia sobie ze stresem, z emocjami ,
a także uporać się z pozostałymi dolegliwościami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty