Czy moje objawy wskazują nerwicę?
Witam serdecznie. Od jakiegoś miesiąca mam wrażenie jakby miał nogi z waty i ociężałą głowę. Przeszkadza to w funkcjonowaniu codziennym , nie wspomnę już o pracy. Wykonałem większość badań. Takie jak: krew , mocz rezonans głowy i rentgen płuc. Jedyne co wyszło na tych badaniach to guzki pozapalne na obu płucach ale lekarz stwierdził ze to nic poważnego i dał mi skierowanie do pulmonologa którego mam dopiero w styczniu. Nic z badań nie wyszło oprócz tych płuc i dostałem informacje ze to jest nerwica. Oczywiście od razu zapisałem się do psychologa ale tez muszę trochę jeszcze na niego czekać. Pytanie moje jest takie czy to faktycznie nerwica ? Biorę środki uspokajające aby się jakoś podtrzymać do wizyt u lekarzy. Za każda pomoc będę bardzo wdzięczny z góry dziękuje

MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu
Witam Pana,
Zalecana jest konsultacja i diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś