Czy moje objawy mogę w 100% zrzucić na nerwicę?
Witam, od miesiąca lecze się na nerwicę, krąży ona po całym moim ciele. Miałam dużo badań gdzie było ok. Dziś cały dzień bolała mnie głowa ale dało się żyć ( jest to częste) . Po 15 zaczęło się już w dołku miałam ścisk jak szłam to czułam że ciągle ściska mi się żołądek / mięśnie nadbrzuszu. Z pół h temu złapało mnie ostre kłucie po lewej stronie jakby żebro mi się wbijalo gdy to minęło czuję bol/ucisk w prawym boku na dole. Przy tym odczuwam ciepło w klatce piersiowej a najbardziej w żołądku i sercu. Czy wy też tak macie? Czy po wrzesniowej gastroskopi, usg brzucha, i zdjęciu klatki piersiowej gdzie było ok mogę w 100% zrzucić to na nerwicę?

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani,
wskazana jest szczegółowa diagnostyka czynnika psychicznego w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ).
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie