Czy moje wszystkie objawy mogą być wynikiem nerwicy?

Witam mam problem z dusznosciami uczuciem jak bym miała coś w gardle mam napady drżenia ciała uczucie mówienia w różnych miejscach często mam bóle glowy bole stawów mam niedoczynność tarczycy ale wyniki mam w normie tsh 1.25 endokrynolog twierdzi że tam jest wszystko ok lekarz rodzinny stwierdził że to nerwica przyjmuje epicka 10mg od 3 miesięcy ale poprawy nie widzę poprawy proszę o pomoc

Szanowna Pani,
zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania). Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów. Pozdrawiam serdecznie

WItam,
na podstawie takiego skąpego opisu nie stawiamy diagnozy bo byłaby ona nierzetelna.
Powinna Pani jednak zgłosić się na konsultację u psychoterapeuty i jeżeli to nerwica to spróbować ją wyleczyć niefarmakologicznie.
Jednakże wykonałbym badania tężyczkowe bo przynajmniej w 50% diagnoza
nerwicy lękowej nie jest słuszna. Tężyczka może mieć bardzo podobne
objawy. Jednak to może stwierdzić tylko specjalista.
Niezałeżnie od tego czy to tężyczka, nerwica lękowa czy inne zaburzenie należy znaleźć przyczynę i ją usunąć a przyczyną na ogół jest stres, który "przeciąża" organizm ludzki.
Psychika poprzez różnego rodzaju objawy somatyczne - np. tachykardie, parastezje, bóle stawów czy głowy manifestuje przeciążenie, zakłócenie prawidłowego sterowania organizmem, podobnie jak przeciążony do granic komputer, który się zawiesza zgłaszając „błąd nr 404”, lub smartphone, który przegrzany wybucha.

Poniżej ma Pani link do informacji na temat nerwicy
http://www.psychotherapie-live.de/nerwica/

Pozdrawiam serdecznie