Czy morfologia 5-miesięcznego dziecka może sugerować białaczkę?

Witam! Chciałabym prosić o interpretację wyników morfologii mojej 5 miesięcznej córki. Miała robione wyniki dwukrotnie. Pierwsze były robione na koniec maja tego roku, gdy córka miała skończone 3 miesiące. Przedstawiały się następująco: Hematokryt HCT 30 % norma 31-43 za niski!, MCV (średnia objętość krwinki) 81,3 fl norma 72,0-90,0, Hemoglobina HGB 10,3 g/dl norma 9,8-13,2, MCHC stężenie hemoglobiny 34,9 g/dl norma 33,0-37,0, MCH średnia masa hemoglobiny 28,4 pg norma 24,0-31,0, Krwinki czerwone RBC 3630000 /ul norma 3800000-5100000 za niski!, RDW_P wsk. anizocytozy erytrocytów 12,7% norma 11,5-14,5, Płytki krwi PLT 442000 /ul norma 140000-440000 za dużo!, P-LCR odsetek płytek dużych 26,9 % norma 13,0-43,0, PDW wskaźnik anizocytozy płytek krwi 12,4 fl norma 9,0-17,0, MPV średnia objętość płytki krwi 10,3 fl norma 9,0-13,0, Krwinki białe WBC 11050 /ul norma 6000-17500, wzór krwinek białych - aparaturowo segmenty 37,4 % norma 25-35 za dużo!, kwasochłonne 4,2 % norma 0-4 za dużo!, zasadochłonne 0,3 % norma 0-1, limfocyty 50,0 % norma 60-75 za mało!, monocyty 8,1% norma 0,0-14,0. Wówczas zaczęła dostawać w postaci kropek żelazo oraz witaminę C. Ponadto otrzymuje w kroplach calcium i wit. D. Karmiona jest mlekiem. Po dwóch miesiącach zrobiliśmy nowe badania i są takie: Hematokryt HCT 33 % norma 31-43, MCV (średnia objętość krwinki) 75,7 fl norma 72,0-90,0, Hemoglobina HGB 11,9 g/dl norma 9,8-13,2, MCHC stężenie hemoglobiny 35,7 g/dl norma 33,0-37,0, MCH średnia masa hemoglobiny 27,0 pg norma 24,0-31,0, Krwinki czerwone RBC 4400000 /ul norma 3800000-5100000, RDW_P wsk. anizocytozy erytrocytów 12,1% norma 11,5-14,5, Płytki krwi PLT 413000 /ul norma 140000-440000, P-LCR odsetek płytek dużych 24,2 % norma 13,0-43,0, PDW wskaźnik anizocytozy płytek krwi 11,3 fl norma 9,0-17,0, MPV średnia objętość płytki krwi 9,8 fl norma 9,0-13,0, Krwinki białe WBC 7190 /ul norma 6000-17500, wzór krwinek białych - aparaturowo segmenty 28,9 % norma 25-35, kwasochłonne 9,6 % norma 0-4 za dużo!, dwukrotnie zasadochłonne 0,4 % norma 0-1, limfocyty 53,0 % norma 60-75 za mało!, monocyty 8,1 % norma 0,0-14,0. Ponadto zrobiliśmy badanie CRP białko ostrej fazy wynik 7 mg/l zakres wartości ref. <10. Powiem wprost - bardzo martwi mnie spadek w stosunku do ostatnich badań ilości krwinek białych. Ponadto aż podwojenie się krwinek kwasochłonnych i nadal za niska liczba limfocytów. Moje zmartwienie wynika z tego, że w mojej rodzinie były wielokrotne zachorowania na raka, była też białaczka. Wiem, że krwinki białe odgrywają wówczas dużą rolę. Dodam, że córka ma powiększony węzeł chłonny w prawej pachwinie przy nóżce. Wiem też, że węzły chłonne zbierają komórki rakowe nie pozwalając się dalej rozprzestrzeniać. Ponad to wiem też, że takie wyniki mogą być związane z chorobami pasożytniczymi a my mamy psa i mieliśmy do niedawna fretkę. Zaznaczę, że mała nie przechodziła jeszcze żadnej choroby. Prawidłowo przybiera na wadze. Urodziła się o czasie w 39 tyg. ciąży przez cięcie cesarskie planowane ze względu na moją chorobę oczu. Otrzymała 10 pkt. Podczas ostatniej kontroli ważyła 6490 przy wzroście 67 cm. Było to 13.07.2011. Ma obecnie skończone 22 tygodnie. Urodziła się 22.02.2011. Oprócz mleka modyfikowanego od miesiąca je pokarmy stałe: warzywa, owoce, zaczęła mięsko i ma wprowadzany gluten. Pokarmy je z tzw. słoiczków. Mąż a ojciec dziecka jest cukrzykiem typu 1 insulinozależnym. Chorobę wykryto u niego w wieku 24 lat. Podczas, gdy ja już byłam w ciąży. Badanie cukru u córki wyszło prawidłowo 4,0 mmol/l przy normie 3,50-6,10. Badanie glukozy było robione na koniec maja. Proszę o interpretację badań. Czy jest ryzyko choroby nowotworowej? Z góry uprzejmie dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam Panią!
Ostatnie wyniki badań wskazują wyraźnie, że suplementacja żelazem przyniosła oczekiwany efekt. Sytuacja powinna się ustabilizować tym bardziej, że dziecko oprócz mleka przyjmuje już pokarmy stałe.
Natomiast jeśli chodzi o białe krwinki wyniki badań rzeczywiście wskazują na jakieś tło infekcyjne zmienionych parametrów. Niektóre zakażenia przebiegają bezobjawowo lub z objawami tzw. "grypopodobnymi" (lekko podwyższona temperatura, ból głowy, osłabienie) lub pozostawiając jedynie zmienione parametry w badaniach. Tym bardziej jest możliwe, że córka przebyła zakażenie ponieważ poziom białka CRP jest jednak lekko podwyższony.
Jeśli chodzi o choroby nowotworowe w Państwa rodzinie, ryzyko zawsze istnieje, gdy jest obciążony wywiad rodzinny, tak jak w tym przypadku. Dlatego należy być czujnym, również jeśli chodzi o siebie.
Powiększony węzeł chłonny z większym prawdopodobieństwem ma związek z infekcją, jednak na pewno nie należy tego lekceważyć i koniecznie z pomocą lekarską znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.
Proszę z tymi wszystkimi wątpliwościami zgłosić się do swojego pediatry. Jeśli ten nie spełnia Państwa oczekiwań, proszę poszukać takiego, któremu Państwo zaufają i który odpowiednio poprowadzi diagnostykę. Proszę pamiętać, że to Państwa dziecko i to Państwo intuicyjnie wiedzą, co jest dla niego najlepsze.
Pozdrawiam serdecznie!