Czy możliwa jest przepuklina rozworu przełykowego w ciąży?

Dzień dobry, aktualnie jestem na końcówce 37tygodnia ciąży. Od mniej więcej czwartego miesiąca męczy mnie zgaga, która często powoduje wymioty, a od około 3 tygodni mam uporczywu kaszel, bóle w klatce piersiowej oraz przełyku, ponadto zaobserwowałam wybrzuszenie pod mostkiem, coś jakby guz o szerokości (na moje oko) około 3-4 cm. Dziś podczas schylania poczułam okropny ból w przeponie promieniujący aż do łopatki. Czy to może być przepuklina rozworu przełyku? Czy będąc w tak zaawansowanej ciąży mogę mieć zrobioną gastroskopię? I czy jest mozliwość, że po porodzie przepuklina sama się zmniejszy lub całkiem zniknie?

Lek. Katarzyna Szymczak

Sama ciąża z uwagi na powiększająca się macicę i ucisk otaczających narządów może powodować takie dolegliwości, wydaje się że wykonanie gastroskopii w tak zaawansowanej ciąży jest bezzasadne, jeśli objawy będą się utrzymywać po porodzie wtedy można ją rozważyć.
Pozdrawiam