Czy możliwe jest poczęcie w ostatni dzień okresu?

Mam ostani dzień okresu, uprawiałam seks bez zabezpieczenia pare minut dosłownie nie doszło do wytrysku czy jest szansa na ciąże ?
KOBIETA, 21 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

seks w trakcie miesiączki nie jest gwarantem braku zapłodnienia. W pytaniu pisze Pani, że współżycie miało miejsce w ostatnim dniu miesiączki. Odbyło się bez zabezpieczenia. Nie ma informacji, czy cykle są u Pani bardzo regularne. Wydaje się, że w tej sytuacji ryzyko ciąży faktycznie nie jest jakieś mocno duże, ale nie ma też 100% pewności, że jednak nie doszło do zapłodnienia.

Jeśli Pani cykle są regularne, to owulacja powinna wypadać w okolicach środku cyklu i na moment stosunku była Pani w trakcie dni niepłodnych. W sytuacji, gdy cykle są różnej długości, to owulacja może mieć miejsce tak naprawdę w bardzo różnych dniach. Dlatego też warto wykonać dla pewności test ciążowy, jeśli w terminie spodziewanej miesiączki jej nie będzie. Dodatni, będzie wymagał weryfikacji badaniem poziomu b-HCG w laboratorium. Ujemny raczej ciążę na pewno wykluczy. Ponadto może Pani obserwować organizm w najbliższych tygodniach. Jeśli pojawi się plamienie inne niż okres, to może oznaczać to implantację. Mogą tu jeszcze pojawić się bóle piersi, rozdrażnienie, bóle głowy oraz zmęczenie. Zachęcamy zatem do obserwacji ciała i podjęcia działania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zagniezdzenie-zarodka

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.