Czy możliwe jest współżycie w ciąży bliźniaczej?

Witam, mam 32 lata jestem w 21 tc bliźniaczej, dwujajowej. Czuję się dobrze, wyniki badań ok. Lekarz mówi, że mam spać spokojnie, bo wszystko jest wysoko zamknięte, szyjka ponad 4 cm. W 15 tc miałam bezbolesne krwawienie z dróg rodnych. Po badaniu w szpitalu lekarz nie znalazł przyczyny tego krwawienia. Przez kilka dni jeszcze później delikatnie plamiłam. Na wszelki wypadek przez dwa tygodnie przyjmowałam jeszcze Duphaston. Moje pytanie brzmi czy możemy współżyć z mężem? Mój ginekolog nie odpowiedział na to pytanie, powiedział tylko, że kiedyś kobiety w ciąży bliźniaczej leżały w szpitalu. Bardzo proszę o podpowiedź.
KOBIETA, 32 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Współżycie w ciąży nie jest zabronione, ale kluczowa w tej sprawie jest wypowiedź lekarza prowadzącego. Uważamy, że powinna go Pani dopytać o tę kwestię.

Ciąża bliźniacza jest ciążą wysokiego ryzyka, dlatego w wielu przypadkach lekarze zalecają powstrzymanie się od współżycia. Każdy przypadek trzeba jednak oceniać indywidualnie. My niestety nie możemy tego uczynić, ale lekarz, który zna aktualne wyniki badań oraz obserwuje rozwój ciąży – jak najbardziej.

Odpowiedzi na podobne pytania umieszczamy pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wspolzycie-w-czasie-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wspolzycie-w-prawidlowo-przebiegajacej-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wspolzycie-z-kobieta-w-8-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.