Czy można łączyć Axotret i alkohol?

Witam. Mam 24 lata i od dwóch miesięcy przyjmuję lek Axotret. Moja pani doktor powiedziała, iż należy bezwzględnie unikać alkoholu, ponieważ w wyniku połączenia izotretynoiny z nim wytwarza się acytretyna, która nie zniknie z organizmu do 3 lat. Mam wielu znajomych, którzy również przechodzili ową kurację i nigdy o czymś takim nie słyszeli. Bardzo proszę o odpowiedź czy naprawdę muszę tak bardzo unikać alkoholu? Bardzo się pilnuję, ale ciągle się boję, że nieświadomie zjem ciasto skropione spirytusem i całe moje starania będą na nic. Nerwy wynikają z szkodliwego działania na płód, 3 lata to długi czas.

Z reguły się jednak nie zaleca łączenia izotretynoiny z alkoholem, ponieważ obie substancje obciążają bardzo wątrobę.

Jeszcze jedna informacja: ciastko stopione spirytusem zawiera minimalną ilość etanolu więc nie ma żadnych obaw chodzi głównie o duże ilości spozywanego alkoholu, które obciążą wątrobę. Natomiast jeśli chodzi o małe ilości okazjonalnie można dopuścić jeśli próby wątrobowe są prawidłowe i nie ma Pani chorób wątroby