Czy mam dalej stosować Axotret?

Witam, mam wątpliwości co do przypisanego mi leku. Chodzi o Axotret (izotretynoina). Przyjęłam dziś pierwszą dawkę, jednak po kilku minutach zaczęłam tego żałować, ponieważ przypomniały mi się wszystkie skutki uboczne, którcyh chciałabym uniknąć. Boję się, że wpłynie to na planowanie ciąży w przyszłości oraz nawrót depresji, lęków i myśli samobójczych (leczę się psychiatrycznie ponad 5 lat). Po prostu wiem, że wszystko co napisane jest w ulotce nie dawałoby mi spokoju na długie lata, nawet po zakończeniu kuracji. Dopiero po połknięciu tabletki zdałam sobie sprawę, że chcę poszukać innych alternatyw na walkę z trądzikiem. Wstyd mi to napisać, ale po kilkunastu minutach wywołałam wymioty, opróżniłam myślę, że z połowę żołądka, jednak tabletka zdążyła się rozpuścić. Główne pytanie to takie, czy ta jedna tabletka mogła mi zaszkodzić i wywołać niodwracalne zmiany w moim organizmie? Dodam, że jestem już pewna, że nie chcę przyjmować tych leków, tylko zastanawia mnie, to czy przyjęcie jednej kapsułki mogło mi zaszkodzić. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Efekty działania leku widać po kilku miesiącach (16 – 24 tygodnie), tak więc jedna tabletka nie powinna wpłynąć negatywnie nie organizm. Zachęcamy jednak, by skontaktować się z lekarzem, który przepisał lek i skonsultować z nim Pani wątpliwości. Oczywiście, jeśli stosowanie leku Axortet wywołuje u Pani niepokój, dobrym pomysłem może być zmiana terapii.

Lek Axotret stosowany jest na ciężkie postacie trądziku, jak trądzik skupiony, trądzik guzkowy czy trądzik prowadzący do powstania trwałych blizn. Substancją czynna preparatu jest izotretynoina. Lek bezwzględnie nie może być stosowany u kobiet w ciąży, ponieważ ma teratogenne właściwości (może prowadzić do poważnych wad rozwojowych, a nawet śmierci zarodka). Z dużą ostrożnością powinny leczyć się nim kobiety w wieku rozrodczym (antykoncepcja, testy ciążowe).

Zachęcamy też, by zapoznać się z artykułami, gdzie znajdzie Pani więcej informacji na temat leku:

https://portal.abczdrowie.pl/axotret-wskazania-dzialanie-cena-efekty-uboczne

https://leki.abczdrowie.pl/p/axotret-axxon-sp-z-o-o

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.