Czy Axotret wpływa na okres?

Witam od jakiegoś czasu przyjmuje lek na trądzik Axotret, czy może on powodować opóźnienie miesiączki?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

producent leku nie wskazuje tego typu działań niepożądanych wynikających z kuracji izotretynoiną, czyli pochodną witaminy A.

Więcej informacji na temat izotretynoiny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-dotyczace-izotretynoiny.

Stąd też przyczyn braku krwawienia miesiączkowego czy zaburzeń cyklu menstruacyjnego należałoby upatrywać gdzie indziej, pamiętając jednak, że stosowanie farmakoterapii w ogóle może powodować niekiedy znaczne wahania hormonalne.

Jeżeli zaobserwowała Pani u siebie zaburzenia cyklu, proszę skonsultować się z ginekologiem – warto poinformować go również o stosowanych lekach, w tym o leczeniu trądziku izotretynoiną.

Być może pomocny okaże się nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/brak-miesiaczki.

Warto pamiętać o tym, że leki zawierające izotretynoinę mają silne działanie teratogenne, dlatego nie wolno stosować ich w czasie ciąży oraz starań o dziecko. Zarówno przed, w trakcie, jak i po kuracji należy pamiętać o antykoncepcji – producent leku sugeruje konieczność zastosowania więcej niż jednej metody, w tym barierowej, zapobiegania ciąży. Jeżeli zatem brak okresu może mieć związek z zapłodnieniem, konieczne jest niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-tradziku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.