Czy stosowanie tej maści mogło uszkodzić płód?

Witam czy stosowanie maści izotziaji mogło uszkodzić płód?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani, w którym tygodniu ciąży Pani jest, natomiast faktycznie izotretynoiny nie należy stosować w ciąży. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/izotretynoina.

Szkodliwości tej substancji dla płodu nie sposób ocenić – izotretynoina ma działanie teratogenne, zatem może wywoływać wady rozwojowe. Jeśli stosowała Pani maść punktowo i nie trwało to długo, ryzyko nie jest duże. Najbardziej niebezpieczne jest zażywanie leków z izotretynoiną doustnie, gdzie substancja aktywna wchłania się do krwiobiegu i dociera pępowiną bezpośrednio do płodu – maść przenika przez naskórek, więc stanowi dużo mniejsze zagrożenie. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-dotyczace-izotretynoiny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.