Czy użycie na skórę mogło uszkodzić płód?

Witam, Jestem w 12 tygodniu ciąży. Wydawało mi się że podchodzę bardzo zachowawczo do wszystkiego by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dziecku. Jeszcze przed ciążą odstawiłam wszystkie substancje szkodliwe w tym alkohol, zrobiłam przegląd kosmetyków pielęgnacyjnych z dermatologiem i zaprzestalam użycia serum z retinolem 3 miesiące przed rozpoczęciem starań, zażywam kwas foliowy, przestałam robić manicure hybrydowy etc. Niestety nawet mi przez myśl nie przeszło żeby sprawdzić skład kosmetyków do makijażu, zwłaszcza że używam zwykłych z drogerii. Niestety okazało się że mój podkład do twarzy: healthy mix bb cream Bourjois zawiera w składzie "retinyl palmitate" - ester retinolu, ponoc bardzo słaby ale jednak. Ani na etykiecie ani na oficjalnej stronie produktu producenta ani sprzedawcy nie ma żadnych zastrzeżeń. Teraz bardzo się martwię że uszkodziłam płód w ten sposób... Czy ten składnik jest teak samo niebezpieczny jak inne retinoidy? Czy użycie na skórę mogło uszkodzić płód? Czy da się to sprawdzić?
KOBIETA, 36 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

"retinyl palmitate” to forma witaminy A, która jest powszechnie używana w produktach do pielęgnacji skóry. W przeciwieństwie do bardziej aktywnych retinoidów, takich jak tretinoina, retinyl palmitate jest uważany za mniej skuteczny w penetracji skóry i przekształcaniu się w czynną formę witaminy A.

W przypadku produktów kosmetycznych przeważające dowody sugerują, że małe ilości wskazanego przez Panią produktu stosowane na skórę nie powinny stanowić dużego ryzyka dla ciąży. Niemniej jednak, od teraz powinna Pani odstawić ten kosmetyk.

Ciężko stwierdzić ze stuprocentową pewnością, ale opisywana sytuacja raczej nie powinna negatywnie wpłynąć na dziecko.

Proszę być spokojnym i przy następnej wizycie powiedzieć o tym ginekologowi.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/wyjatkowo-toksyczne-skladniki-kosmetykow-przeciwslonecznych-ktorych-chcesz-uniknac

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-takie-kosmetyki-sa-bezpieczne-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.