Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 1 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę w ciąży stosować maść z witaminą A?

Witam Jestem w ciąży. Czy ok raz w tygodniu moge posmarować miejsca intymne po goleniu "maść ochronna z witaminą C" czy mogą być jakieś skutki uboczne?
KOBIETA, 24 LAT 3 miesiące temu

Czy w ciąży należy jeść za dwoje?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

stosowanie bądź zażywanie w okresie ciąży i karmienia piersią preparatów, leków czy kosmetyków z witaminą A jest niewskazane, choć dopuszcza się niekiedy sporadyczne użycie np. kremu ochronnego, o którym Pani pisze.

Ponieważ jednak witamina A, jak uznała Europejska Agencja Leków, może powodować wady u nienarodzonego płodu (także stosowana miejscowo w postaci np. balsamów czy kremów), w tym rozszczep podniebienia czy nieprawidłowy rozwój serca, warto w tym okresie zachować szczególną ostrożność.

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-palic-papierosy-lub-stosowac-kremy-z-retinolem.

Z uwagi na bogaty asortyment produktów pielęgnacyjno-ochronnych warto rozważyć stosowanie innego kosmetyku do pielęgnacji skóry po goleniu.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kosmetyki-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy