Czy tak można uszkodzić płód?

Dzień dobry. Zaczynam szósty tydzień ciąży, w tym tygodniu mam wizytę u ginekologa aby wszystko potwierdzić. Wciąż mierzę jednak temperaturę w pochwie, jednak przy aplikacji termometru pobolewa mnie w podbrzuszu (ból jednak pojawia się w zasadzie każdego dnia, nie tylko przy pomiarze). Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie czy na samym początku ciąży można uszkodzić pęcherzyk dopochwowym pomiarem temperatury? Dodam, że termometr aplikuję dużo płycej od chwili kiedy zobaczyłam dwie kreski. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – ryzyko uszkodzenia zarodka podczas aplikacji termometru do pochwy nie istnieje. Przez cały okres ciąży (nawet w ostatnich tygodniach) płód jest dobrze chroniony przez mięsień macicy, wody i błony płodowe, a także czop śluzowy. Dlatego też np. seks nie jest w stanie zaszkodzić dziecku, nawet podczas głębokiej penetracji członkiem.

Dodatkowo szyjka macicy jest długa (oraz wąska) i zamknięta, co oznacza, że nie sposób dosięgnąć do niej końcówką termometru. Zachęcam do lektury naszego artykułu, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/szyjka-macicy-przed-okresem-po-zaplodnieniu-w-czasie-ciazy.

Proszę jednak pamiętać, że penetracja dróg rodnych czymkolwiek – nawet termometrem – może zwiększać ryzyko infekcji bakteryjnej, dlatego jeżeli nie ma ku temu wskazań, lepiej zrezygnować z tej metody pomiaru bądź pamiętać o higienie czy dezynfekcji przyrządu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.