Czy moja szyjka macicy jest za krótka na tym etapie ciąży?

Dzien dobry, Potrzebuje porady bylam dzis u ginekologa jestem w ciąży moja szyjka wynosi 2.85 jestem w 12,6 tc. Czy mam powod do zmartwień ze moja szyjka jest krotka?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

szyjka macicy już we wczesnej ciąży ulega zmianom głównie pod względem dostępności do środowiska zewnętrznego. Po zapłodnieniu jej ujście zamyka tzw. czop śluzowy, który zabezpiecza płód przed czynnikami zewnętrznymi. Taki stan w prawidłowo przebiegającej ciąży powinien utrzymać się do porodu. Prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży wynosi ok. 3–5 cm, zatem długość Pani szyjki macicy jest nieco poniżej ogólnie przyjętej normy ale pewne odchylenia mogą być warunkowane różnymi czynnikami, m.in. : stres w ciąży, nadmierny wysiłek fizyczny, przebyte urazy i zabiegi szyjki macicy, zmiany hormonalne, ciąża mnoga, duża waga i rozmiar dziecka napierającego na szyjkę macicy, kolejna ciąża w krótkim czasie, a także uwarunkowania anatomiczne.

Jeżeli faktycznie w Pani przypadku jest mowa o skracaniu się szyjki macicy, to warto pamiętać, że jest to proces nieodwracalny, ale można go spowolnić. Warto pamiętać, aby dużo wypoczywać w pozycji leżącej, aby odciążyć narządy miednicy mniejszej, unikać aktywności fizycznej i stresu, dbać o higienę intymną i powstrzymywać się od stosunków seksualnych. Jeżeli jednak czuje Pani niepokój w związku z długością Pani szyjki, proszę zasięgnąć opinii innego lekarza ginekologa, lub zwrócić się do swojego lekarza prowadzącego ciążę z pytaniem, czy ma Pani powody do niepokoju. Życzymy Pani zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz zapraszamy do lektury artykułów pod poniższymi linkami.

https://zdrowie.parenting.pl/skracanie-szyjki-macicy-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/szyjka-macicy-przed-okresem-po-zaplodnieniu-w-czasie-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/zdrowie-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.