Czy opary rtęci są groźne dla płodu?

Witam. Jestem w 32 tc. Ok 10 tygodni temu rozbiłam termometr rtęciowy. Wszytsko dokładnie i ostrożnie posprzątałam. Teraz dowiedziałam się że to mogło zaszkodzić mojemu dziecku....proszę o informację czy to jest tak bardzo szkodliwe.

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety rtęć jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ ten metal ciężki przenika przez łożysko do płodu i może powodować uszkodzenia układu nerwowego czy oddechowego. O szkodliwości rtęci może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zatrucia-rtecia. Jeśli trzymała się Pani procedur bezpieczeństwa związanych z usuwaniem rtęci, to ryzyko jest niewielkie, dla pewności jednak proszę poinformować o tym ginekologa prowadzącego ciążę. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.