Czy rtęć w tym przypadku jest toksyczna?

Rozbiłam dzisiaj stary termometr rtęciowy. Niestety w pierwszym odruchu rozlaną rtęć i szkło z termometru wcigągnełam odkurzaczem. Podłogę przemyłam wodą z sodą, a pokój wietrzył się przez dwie godziny. Czy coś mi teraz grozi? Czy powinnam zrobić coś więcej, np. zawiadomić jakieś służby bądź firmę która zajmuje się neutralizacją tego typu substancji. Proszę o pomoc.
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

najprawdopodobniej zrobiła Pani wszystko co było w Pani mocy, chociaż odkurzanie rtęci odkurzaczem nie było potrzebne. W ten sposób mogło dojść do rozprzestrzenienia się rtęci w powietrzu, co w najgorszym przypadku skutkuje zatruciem rtęcią.

Jeśli jednak do tej pory nie wystąpiły żadne niepokojące objawy, które można by było połączyć z zaistniałą sytuacją, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Należałoby wyrzucić worek od odkurzacza, w którym znajdowała się rtęć oraz inne przedmioty, które służyły do jej eliminacji. Bardzo dobrze, że przewietrzyła Pani pokój – jest to wskazane.

Podobne pytania znaleźć można pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozbicie-termometru-rteciowego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozbicie-termometru-z-rtecia-a-mozliwosc-zatrucia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-nadal-zagrozenie-zatruciem-po-rozbiciu-termometru.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.