Czy jednorazowy kontakt z tlenkiem cynku może być niebezpieczny?

Witam pewnego dnia w pracy miałem styczność z tlenkiem cynku.Caly dzień Ciołem blachę ocynkowana,bardzo nieprzyjemny zapach,zatoki oraz nosw środku był cały zakurzony.Czy jednorazowy kontakt z tlenkiem cynku może być niebezpieczny strasznie się martwię.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jednorazowy kontakt z tlenkiem cynku może powodować pewne objawy zdrowotne, ale zazwyczaj są one przejściowe i nie prowadzą do długotrwałych problemów zdrowotnych. Tlenek cynku wytwarza się, gdy cynk na powierzchni ocynkowanej blachy zostaje podgrzany do wysokiej temperatury i reaguje z tlenem z powietrza.

Podczas pracy z takimi materiałami mogą wystąpić objawy, takie jak podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła, podrażnienie skóry, czy problemy z oddychaniem. Jeśli symptomy są poważne lub nie ustępują, zalecamy konsultację z lekarzem. Aby zminimalizować ryzyko w przyszłości, warto stosować odpowiednią ochronę, taką jak używanie masek przeciwpyłowych oraz dbanie o odpowiednią wentylację miejsca pracy.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/czym-pielegnowac-podrazniona-skore

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.