Czy mogło dojść do zatrucia oparami rtęci?

Dzień dobry, Dziś rano niestety zbiłem stary termometr rtęciowy. W Panice odkurzyłem reszty rtęci oraz wytarłem potem "na mokro" cała podłogę szmatką którą wyrzuciłem. a potem jeszcze ręcznikami jednorazowymi. Niestety nie wiedziałem o tym, ze nie można rtęci wciągać odkurzaczem. Odkurzacz aktualnie jest na dworze i pójdzie do wyrzucenia. Mieszkanie się wietrzy gdy jestem w pracy. Pytanie czy mogłem zatruć się oparami przez ten nieszczęsny odkurzacz? Powiedzmy, że sytuacja nastąpiła koło 7:30, cały proces sprzątania trwał do 8:00
MĘŻCZYZNA, 29 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli odkurzył Pan rozbity termometr i praktycznie od razu po tym zdarzeniu wyniósł go na zewnątrz, to może być Pan spokojny. W tak krótkim czasie najprawdopodobniej nie doszłoby do zatrucia oparami rtęci.

Przewietrzenie mieszkania to bardzo dobry pomysł. Pozbycie się szmatek oraz odkurzacza również, dlatego naszym zdaniem nie ma większych powodów do obaw – zwłaszcza jeśli czuje się Pan dobrze.

W naszym projekcie pytań do specjalistów pojawiało się wiele pytań o ryzyko zatrucia oparami rtęci. Poniżej umieszczamy przykładowe z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-postepowac-po-rozbiciu-termometru,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wietrzenie-mieszkania-po-rozbiciu-termometru-rteciowego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozbicie-termometru-z-rtecia-a-mozliwosc-zatrucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.