Jak postępować po zbiciu termometru przy małym dziecku?

Witam. W sobotę stłukłam termometr rteciowy, niestety użyłam odkurzacza. Resztę kulek pozbieralam za pomocą kartki. Jeszcze we wtorek znalazłam kilka kuleczek, zadzwoniłam na straż i kazali wszystko jeszcze raz odkurzyć i to powinno wystarczyć ale nie daje mi to spokoju. W domu mam 3.5msc niemowlaka. Czy możemy normalnie fukcjnowac w tym pomieszczeniu ? Jeśli zostały gdzieś mini mini kuleczki czy są na tyle groźne żebyśmy się zatruli ? Dodam że termometr miał z 20lat i na 100% to była rtęć, od tego czasu intensywnie wietrze mieszkanie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najbardziej szkodliwe są opary unoszące się po rozbiciu termometru rtęciowego, dlatego w przypadku zaistnienia takiej sytuacji zaleca się niezwłocznie usunąć fragmenty termometru oraz dokładnie wywietrzyć mieszkanie.

Niestety do zbierania rtęci nie powinno używać się odkurzacza, gdyż może to doprowadzić do rozpylenia szkodliwej substancji w powietrzu. Najlepiej posprzątać rtęć przy pomocy tekturki i szufelki, a następnie umieścić ją w słoiku bądź plastikowym woreczku i zanieść do specjalnego punktu składowania rtęci. Skoro jednak stało się inaczej, proszę pomyśleć o wymianie odkurzacza lub umieszczeniu go poza zasięgiem ludzi.

Nasi użytkownicy mieli podobne dylematy do Pani. Świadczy o tym ilość pytań dotyczących postępowania po rozbiciu termometru rtęciowego. Zapytania te oraz odpowiedzi specjalistów znaleźć można pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-postepowac-po-rozbiciu-termometru, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/funkcjonowanie-w-pomieszczeniu-po-rozbiciu-rteci. Wynika z nich, że dokładne uprzątnięcie zanieczyszczonego miejsca oraz wywietrzenie mieszkania powinno rozwiązać problem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.