Co robić gdy dziecko przegryzło termometr?

Witam dziecko 4 lata przegryzło termometr do wina buzie miało wymazana nie wiem co było w środku termometr kupiony z 10 lat max temu co robić na nic się nie skarży 0

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najbezpieczniej byłoby udać się do najbliższej placówki leczniczej, zwłaszcza jeśli nie wie Pani co było wewnątrz termometru. Aktualnie dostępne termometry nie zawierają rtęci. Skoro jednak termometr kupiony był dużo wcześniej, istnieje ryzyko, że był to termometr rtęciowy.

Nie wiemy również, czy termometr wykonany był ze szkła ani czy nie doszło do zranień w obrębie jamy ustnej u dziecka. Lekarz powinien ocenić ewentualne zranienia oraz ryzyko związane z połknięciem substancji.

Jednorazowe połknięcie rtęci metalicznej znajdującej się w termometrze nie stanowi zagrożenia toksykologicznego, ale lepiej, żeby dziecko zostało zbadane przez lekarza. W takiej sytuacji nie prowokuje się wymiotów ani nie wykonuje płukania żołądka, gdyż rtęć metaliczna najprawdopodobniej ulegnie wydaleniu ze stolcem.

Groźniejsze są opary rtęci, dlatego termometr powinien zostać niezwłocznie usunięty z miejsca zdarzenia. Najlepiej wykonać to przy pomocy tekturki i szufelki, a następnie umieścić rtęć w słoiku wypełnionym zimną wodą i zakręcić.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozbity-termometr-rteciowy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozbicie-termometru-rteciowego-a-zatrucie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wietrzenie-mieszkania-po-rozbiciu-termometru-rteciowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.