Co zrobić po rozbiciu termometru?

Dzień dobry. Rozbiłam swój stary termometr rtęciowy. Zebrałam termometr odkurzaczem może w 10 sekund i wyniosłam go na balkon. Wiem teraz, ze nie powinnam. Otworzyłam okna, wietrze już 2 dobe pokój. Znalazłam jeszcze małe kulki rano, które posprzątałam. Bardzo proszę o informacje co mogę jeszcze zrobić i czy mogę korzystać z pokoju ? Jak znaleźć te kulki jeżeli jeszcze są? Bardzo się boje gdyż mam małe dziecko.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

proszę jeszcze raz dokładnie przejrzeć pomieszczenie i zobaczyć, czy nie ma tam więcej pozostałości z rozbitego termometru. Najlepiej zebrać je przy pomocy tekturki i szufelki, używając rękawic ochronnych. Następnie odpad ten należy umieścić w szklanym słoiku i zawieźć do odpowiedniego punktu zajmującego się utylizacją.

Gdyby podobna sytuacja miała miejsce w przyszłości, to proszę pamiętać, że odkurzanie może przynieść więcej szkody niż pożytku, gdyż rozpyli rtęć w powietrzu. Należy pozbyć się worka z odkurzacza, którego Pani użyła, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to również i samego sprzętu.

Bardzo ważne jest wietrzenie, co też Pani uczyniła. Myślę, że wietrzenie pomieszczenia przez dwie doby jest wystarczające i można już korzystać z pokoju. Gdyby pojawiły się jakiekolwiek niepokojące symptomy, proszę zwrócić się do lekarza.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozbicie-termometru-rteciowego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/funkcjonowanie-w-pomieszczeniu-po-rozbiciu-rteci,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dotkniecie-kulki-rteci-jest-niebezpieczne-dla-zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.