Ile czasu może parować rtęć z rozbitego termometru?

witam, chciałam się dowiedzieć ile czasu może parować rtęć z rozbitego termometru? Wczoraj córka rozbiłam termometr szybko sięgnęłam po odkurzacz odkurzyłam szkla z podłogi i zauważam również szkla i kulki rteci na lozku. Wszystko odkurzyłam odkurzaczem. Czy mam się czego obawiać? Z dziećmi pojechałam do babci mieszkanie wietrzyłam dwie doby. Czy mogę wrócić już z 9 letnim dzieckiem i 2 miesięcznym do mieszkania Czy mam się czego obawiać ile może czasu parować rtec jesli by gdzies zostala czy może wpłynąć na nasze zdrowie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety rtęć paruje przez długi czas, dlatego ważne, aby pozbyć się nawet najmniejszych jej fragmentów i zadbać o dokładne wietrzenie mieszkania, kierując się zasadą – czym dłużej, tym lepiej.

Użycie odkurzacza do uprzątnięcia rtęci niestety nie było dobrym pomysłem. Sprzęt ten może doprowadzić do większego rozpylenia drobinek rtęci, dlatego najlepiej wynieść go na zewnątrz, z dala od ludzi, by nie narazić na ewentualne parowanie.

Gdyby ponownie doszło do takiej sytuacji, proszę pamiętać, że najlepszym sposobem na pozbycie się rtęci jest użycie kartki i szufelki oraz umieszczenie rtęci w szklanym słoiku. Następnie należy zanieść go do specjalnego punktu, który składuje rtęć.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi pytaniami dotyczącymi rozlania rtęci. Oto one: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-zatruc-sie-woda-z-czajnika-do-ktorego-wpadla-rtec, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-postepowac-przy-rozlaniu-rteci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.