Ile czasu może parować rtęć?

Wczoraj córka rozbiłam termometr szybko sięgnęłam po odkurzacz odkurzyłam szkla z podłogi i zauważam również szkla i kulki rteci na lozku. Wszystko odkurzyłam odkurzaczem. czy mam się czego obawiać z dziećmi pojechałam do babci mieszkanie wietrzyłam dwie doby Czy mogę wrócić już z 9 letnim dzieckiem i 2 miesięcznym do mieszkania Czy mam się czego obawiać ile może czasu parować rtec jesli by gdzies zostala czy może wpłynąć na nasze zdrowie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rtęć paruje bardzo powoli. Jednak jeśli pozbyła się Pani wszelkich fragmentów termometru oraz dokładnie wywietrzyła Pani mieszkanie, to zaistniała sytuacja nie powinna stanowić zagrożenia dla Pani oraz dzieci.

Na przyszłość proszę nie używać odkurzacza do pozbycia się rozlanej rtęci. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż powoduje rozpylenie rtęci i zwiększa ryzyko zatrucia. Po odkurzeniu rtęci najlepiej więc pozbyć się sprzętu z mieszkania, by nie narażać rodziny na ewentualne parowanie. Właściwym postępowaniem jest użycie papieru bądź tektury oraz szufelki, a następnie umieszczenie rtęci w szklanym słoiku i zaniesienie jej do odpowiedniego punktu zajmującego się utylizacją.

W przypadku rozległego rozlania rtęci warto skonsultować się ze strażą pożarną, która również powinna udzielić wskazówek.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-postepowac-przy-rozlaniu-rteci, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-grozi-kontakt-z-rtecia-po-rozbiciu-termometru, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-postepowac-po-rozbiciu-termometru.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.