Czy można łączyć Curacne i alkohol?

Kilka lat wcześniej leczyłam się curacne. Niestety znowu muszę wrócić do kuracji, ale o wiele mniejszej dawce. Tylko jedno opakowanie (30 tabletek) 10 mg . Mam brać 2/3 tabletki tygodniowo. Zbliża mi się impreza urodzinowa. Moje pytanie brzmi czy mogę wypić w ten dzień alkohol?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Lek Curacne jest wskazany w leczeniu ciężkich postaci trądziku, które są oporne na leczenie lekami przeciwbakteryjnymi. W umieszczonym w ulotce akapicie „Nie łączyć z” nie ma wymieniowego alkoholu. Jednak w ustępie „Ostrzeżenia i środki ostrożności” znajduje się już wpis o stosowaniu dużej ilości alkoholu. Lek Curacne w swoim składzie zawiera izotretynoinę, która należy do leków z grupy retynoidów. Alkohol, podobnie jak retinoidy, jest metabolizowany w wątrobie i jest substancją silnie obciążającą ten narząd. Z tego powodu zalecane jest niełączenie leku Curacne i alkoholu. Ryzyko nie jest związane ze zmniejszeniem skuteczności leku, jednak może dojść do wystąpienia działań niepożądanym związanych z pracą wątroby i dróg żółciowych. W trakcie leczenia najlepiej unikać w ogóle spożywania napojów alkoholowych lub przynajmniej bardzo znacząco ograniczyć ich ilość i moc.

Więcej informacji w temacie znajdzie Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-alkoholu-z-lekami

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-mlodzienczy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

W trakcie stosowania izotretynoiny (składnik Curacne) należy ograniczyć do minimum spożycie alkoholu z uwagi na możliwość uszkodzenia wątroby i negatywny wpływ na poziom cholesterolu. Jednak jednorazowe spożycie niewielkiej ilości (1-2 porcje alkoholu) nie stanowi problemu.