Czy można łączyć Curacne i alkohol?

Kilka lat wcześniej leczyłam się curacne. Niestety znowu muszę wrócić do kuracji, ale o wiele mniejszej dawce. Tylko jedno opakowanie (30 tabletek) 10 mg . Mam brać 2/3 tabletki tygodniowo. Zbliża mi się impreza urodzinowa. Moje pytanie brzmi czy mogę wypić w ten dzień alkohol?
KOBIETA, 21 LAT 1 tygodni temu

Antybiotyk

W dzisiejszych czasach antybiotyki co raz częściej stają się lekami doraźnymi, tracąc przez to swe pierwotne zastosowanie. My zaś uodporniamy się na nie, a dzieci tracą swą odporność. Kiedy więc stosować antybiotykoterapię? Na to pytanie odpowiada prof. Adama Jankowskiego.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

Lek Curacne jest wskazany w leczeniu ciężkich postaci trądziku, które są oporne na leczenie lekami przeciwbakteryjnymi. W umieszczonym w ulotce akapicie „Nie łączyć z” nie ma wymieniowego alkoholu. Jednak w ustępie „Ostrzeżenia i środki ostrożności” znajduje się już wpis o stosowaniu dużej ilości alkoholu. Lek Curacne w swoim składzie zawiera izotretynoinę, która należy do leków z grupy retynoidów. Alkohol, podobnie jak retinoidy, jest metabolizowany w wątrobie i jest substancją silnie obciążającą ten narząd. Z tego powodu zalecane jest niełączenie leku Curacne i alkoholu. Ryzyko nie jest związane ze zmniejszeniem skuteczności leku, jednak może dojść do wystąpienia działań niepożądanym związanych z pracą wątroby i dróg żółciowych. W trakcie leczenia najlepiej unikać w ogóle spożywania napojów alkoholowych lub przynajmniej bardzo znacząco ograniczyć ich ilość i moc.

Więcej informacji w temacie znajdzie Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-alkoholu-z-lekami

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-mlodzienczy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0

W trakcie stosowania izotretynoiny (składnik Curacne) należy ograniczyć do minimum spożycie alkoholu z uwagi na możliwość uszkodzenia wątroby i negatywny wpływ na poziom cholesterolu. Jednak jednorazowe spożycie niewielkiej ilości (1-2 porcje alkoholu) nie stanowi problemu.

Lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy