Czy można łączyć Naproxen z antykoncepcją?

Witam, czy można stosować naproxen przy tabletkach antykoncepcyjnych?
KOBIETA, 18 LAT około miesiąca temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

naproksen to związek należący do grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wykazuje on działanie nie tylko przeciwzapalne, ale również przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe.

Substancja ta nie wpływa bezpośrednio na działanie tabletek antykoncepcyjnych, a więc nie powoduje osłabienia ich skuteczności. Niestety leki zawierające naproksen mogą doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunki czy wymioty, co może zmniejszyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

W takim przypadku należy postępować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce tabletek. Bardzo często oznacza to przyjęcie dodatkowej pigułki, aby ochrona została zachowana.

Pytania o interakcję leków z grupy NLPZ z tabletkami antykoncepcyjnymi pojawiały się pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-nlpz-zmniejszaja-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-preparatu-apo-napro-a-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty