Czy można odwrócić efekty wazektomii?

Witam! 9 lat temu przeszedłem zabieg wazektomii, czyli podwiązania nasieniowodów. Widziałem i zostałem ostrzegany przed tym, iż zabieg jest nieodwracalny, a właściwie mówiąc prawdę, zostałem poinformowany, iż do 3 lat po zabiegu szanse są duże, aby sytuacje odwrócić. Nikt mnie nie poinformował, że jest możliwość zamrożenia i przechowywania nasienia. Teraz minęło już 9 lat od zabiegu i moja sytuacja życiowa się nieco zmieniła. Wyczytałem na Waszej stronie, iż nadal są 30% szanse na powodzenie. Moim pytaniem jest, czy są inne możliwości, aby wydobyć nasienie i jakoś przenieść do jajeczka kobiety, bo z tego co rozumiem nasienie jest dalej produkowane. Nie znam się na tym, ale dzisiejsza sytuacja sprawia, iż moja nowa partnerka ma ochotę na dziecko. Czy są jakieś możliwości, aby w zasadzie to, co jest na dzień dzisiejszy niemożliwym stało się możliwe? Pozdrawiam serdecznie! Chciałbym dodać, iż zabieg był dokonywany w Norwegii.

Witam serdecznie!
Zabieg podwiązania nasieniowodów niestety na stałe rozwiązuje problem antykoncepcji. Jest to zabieg cechujący się niezwykle wysoką skutecznością (powyżej 99%). W sporadycznych przypadkach wykonywane są próby ponownego udrażniania nasieniowodów, niestety często bez efektów. Zabiegi te są również kosztowne, co znacząco zmniejsza ich dostępność.
Przed każdym zabiegiem lekarz powinien poinformować pacjenta o metodzie jego przeprowadzania oraz jego ewentualnych powikłaniach. W przypadku podwiązywania nasieniowodów należy poinformować pacjenta o problemach z przywróceniem płodności. W podobnych przypadkach zawsze powinno zaproponować się zamrożenie nasienia. Nie wiem, dlaczego tak się nie stało w Pana przypadku. W obecnej sytuacji niestety nie ma Pan za wiele opcji wyboru. Ewentualnie zawsze może się Pan skonsultować z andrologiem, który oceni skuteczność zabiegu i szanse na odwrócenie jego efektów.
Pozdrawiam