Witam,
W zależności od metody wazektomii różne są losy plemników. W przypadku starszych metod po przecięciu nasieniowodów zatyka się odcinki wyprowadzające plemniki od strony jąder. W takiej sytuacji ciągle produkowane (do końca życia mężczyzny) plemniki nie mają naturalnego ujścia. Początkowo gromadzą się w NAJĄDRZU (najądrze jest - można tak powiedzieć - pierwszym magazynem gdzie dojrzewają plemniki). Najądrze znajduje się na tylnej powierzchni jądra i można je wyczuć palcami jako miękkie podłużne struktury wzdłuż twardszego jądra.
To gromadzenie się (zaleganie) plemników w najądrzu na pewno nie jest zjawiskiem fizjologiczne (prawidłowym). może u niektórych pacjentów dawać dyskomfort lub nawet ból. Później organizm uruchamia mechanizmy kompensacyjne i plemniki te są rozkładane i wchłaniane przez organizm mężczyzny. Gdyby wydostały się poza tzw. barierę krwionośno-jądrową mogły by wywołać reakcje zapalną. Jeżeli proces zapalny objąłby przebiegające w powrózku nasiennym unerwienie to może spowodować nawet silny ból.
W przypadku nowszych metod po przecięciu nasieniowodu zamyka się odcinek prowadzący do członka a odcinek wyprowadzający plemniki z jąder i najądrzy pozostawia otwarty (by plemniki mogły swobodnie wydostawać się z najądrza). Otwarty koniec odcinka jądrowego nasieniowodu wyprowadza się poza ścianę powrózka nasiennego do jamy worka mosznowego. Tam plemniki (których dobowa produkcja to zaledwie niewielka kropelka) - są wchłaniane przez organizm.
Więcjej szczegółowych informacji na temat wazektomii oraz film wyjaśniający metodę wazektomii bez skalpela w tzw. wariancie kanadyjskim ("przez dziurkę od klucza") można znaleźć na stronach:
http://wazektomia.warszawa.pl
http://wazektomia.edu.pl
http://wazektomia.net.pl
http://dr.kulik.pl

Pozdrawiam
lek. Robert Kulik

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty