Czy to oznacza, że mój mąż jest już bezpłodny?

Witam Proszę o opinie czy mąż jest już bezpłodny ? Staramy się o dziecko 2 lata. Owulację mam monitorowana. Ja mam 42 lata a mąż 45 lat.Oto wyniki Wyniki badania nasienia liczba dni od ostatniej ejakulacji: 5 Barwa: słomkowy Upłynnienie:25 min Objętość: 4,8ml Lepkość: prawidłowa pH: 7,9 Koncentracja: 22mln/ml Ruch szybki postępowy: 0% Ruch wolny: 2 % Ruch niepostępowy: 0% Brak ruchu: 90% Całkowita liczba pl.w ejakulacie: 105,6mln Morfologia: Plemniki prawidłowe 3% Plemniki nieprawidłowe 97% Indeks teratozoosermil 2,06 Żywe plemniki: 55% Aglutynacja: 0 Komórki okrągłe: 0,9mln/ml W tym leukocyty Inne: : 0,5 mln/ml Morfologia plemników Główka: Prawidłowy kształt 75 Mikro 22 Makro 3 Prawidłowy kształt 11 Okrągłe ,8 Wąskie 2 Pędzelkowate 71 Gruszkowate 6 Amorficzne 2 Akrosom : Prawidłowy 80 Nieprawidłowy 20 Wstawka: Prawidłowy 71 Nieprawidłowy kształt 13 Nieprawidłowe miejsce zaczepu 3 Nieprawidłowy kąt zaczepu 14 Witka; Prawidłowa 13 Krótka 50 Zrolowana 2 Wielokrotna 0 Brak ,0 Nieregularna 0 Złamana 29 Moje pytania brzmią następująco: 1. Czy jest bardzo źle? 2. Czy to oznacza że mój mąż jest już bezpłodny? 3. Czy jest jakakolwiek szansa na to żeby został ojcem? 4. Czy z takimi wynikami jest to możliwe? 5. Czy można poprawić w jakiś sposób te wyniki?
KOBIETA, 42 LAT 4 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wyniki badania nasienia Pani męża wskazują na kilka istotnych problemów, które mogą wpływać na zdolność do poczęcia dziecka. Brak szybkiego ruchu postępowego (0%) i bardzo niska liczba plemników o wolnym ruchu (2%) są znaczącymi problemami. Ruchliwość plemników jest kluczowa dla zapłodnienia, ponieważ plemniki muszą być zdolne do podróży do jajowodu, aby zapłodnić komórkę jajową.

Tylko 3% plemników ma prawidłową morfologię, co oznacza, że większość plemników ma jakieś anomalie, takie jak nieprawidłowe kształty główek, wstawek czy witek. Plemniki o nieprawidłowej morfologii mogą mieć trudności z zapłodnieniem komórki jajowej. Wyniki są poniżej optymalnych, zwłaszcza w kontekście ruchliwości i morfologii plemników, co może utrudniać naturalne poczęcie.

Istnieją sposoby na potencjalną poprawę jakości nasienia, w tym zmiany stylu życia (np. dieta, unikanie alkoholu i papierosów, regularne ćwiczenia), suplementacja (np. witamina C, E, selen, cynk), oraz leczenie pod opieką specjalisty. Ważne jest także regularne monitorowanie stanu zdrowia, ponieważ różne czynniki zdrowotne mogą wpływać na jakość nasienia.

Dla par borykających się z problemami z płodnością istnieje wiele opcji wspomaganego poczęcia, które mogą zwiększyć szanse na posiadanie dziecka. Jedną z najpopularniejszych metod jest zapłodnienie in vitro, które polega na połączeniu komórek jajowych i plemników poza ciałem, w laboratorium, aby stworzyć embriony, które następnie są przenoszone do macicy. Inną metodą jest wewnątrzmaciczne zapłodnienie, gdzie plemniki są wprowadzane bezpośrednio do macicy w czasie owulacji.

Wybór odpowiedniej metody zależy od konkretnych problemów zdrowotnych, wyników badań i indywidualnych preferencji, a decyzję najlepiej podejmować z pomocą specjalisty.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nieplodnosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.