O czym świadczy wynik badania nasienia u młodego mężczyzny?

Czy przy poniższym wyniku badania nasienia jest szansa na ciąże? Objętość 4 czas upłynnienia 10 min ph 7,5 wygląd prawidłowy lepkość aglutynacje - agregacje - wynik hos 62 % , żywe plemniki 60,5 % koncentracja 48,90 mln/ml, 195.62 mln/ ejakulat , plemniki ruchliwe 60,17% ruch postępowy 34 %, ruch niepostepowy 26,17 % nieruchliwe 39,83% morfologia 1,04 % indeks teratozospermii 1.33 klasyfikacja podstawowa prawidłowy 1 wady główki 93 wady wstawki 33 wady nitki 0 krople cytoplazmatyczne 0 Tylko jedna wada Główka 64 % wstawka 2 % Wady wielokrotne główka wstawka 32 % Główki Budowa prawidłowa 40 % Małe 41 % Duże 17 % Kształt prawidłowy 52 % Stozkowate 8% Okrągłe 4 % Gruszkowate 26 % Amorficzne 6% Prawidłowy akrosom 22% Nieprawidłowy akrosom 77% Wstawka i witki Prawidłowa wstawka 22 % Nieprawidłowy rozmiar wstawki 27% Nieprawidłowy kat 2% Nieprawidlowa insercja 7% Prawidłowa worka 96 % Uwagi: Teratozospermia

Przyczyną męskiej niepłodności często bywa teratozoospermia, czyli zwiększona ilość plemników o nieprawidłowej budowie morfologicznej. Uszkodzony plemnik nie jest w stanie dotrzeć do komórki jajowej i spełnić swojej funkcji. Podczas badania nasienia można dokładnie określić, która część plemnika jest wadliwa.