Dlaczego do tej pory nie zaszłam w ciążę?

Dzień dobry, Mam 29 lat. W lipcu zeszłego roku byłam w ciąży, jednak okazało się, że było to puste jajo płodowe. Zajście w ciążę miało miejsce od razu, w pierwszym cyklu starań. Aktualnie staramy się o ciążę od 5 cykli, jednak bez skutku. Przed pierwszą ciążą wykonywałam badania hormonalne, wyniki były w porządku. Mój partner badał nasienie, również wszystko jest w porządku. Zastanawiam się, czy nasze starania są rzeczywiście regularne. Często przez ponad tydzień nie dochodzi do stosunku, mimo że staramy się wycelować w dni płodne i współżyjemy w te dni 2-3 razy. Mam cykle regularne, około 32 dni, więc mniej więcej wiem, kiedy przypadają dni płodne. Mimo to, nie udało się zajść w ciążę. Zastanawiam się, czy może nasz błąd polega na tym, że koncentrujemy się tylko na dniach płodnych, a może powinniśmy współżyć częściej przez cały cykl.... Do tego dochodzi stres związany z pracą i oczywiście samą próbą poczęcia. Nie wiem, czy powinnam się martwić, biorąc pod uwagę, że przy pierwszej ciąży udało się od razu. Proszę o radę.
KOBIETA, 29 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

pięć cykli starań bez skutku, zwłaszcza po wcześniejszym szybkim zajściu w ciążę, może budzić niepokój, ale nie musi oznaczać problemów z płodnością. Naturalnie, nawet u zdrowej pary, szansa na poczęcie w jednym cyklu wynosi około 30%, dlatego czasami potrzeba kilku miesięcy, aby doszło do zapłodnienia.

Skupianie się wyłącznie na dniach płodnych i pomijanie regularnej aktywności seksualnej przez resztę cyklu może być jednym z czynników utrudniających poczęcie. Optymalnie, zaleca się współżycie co 2-3 dni przez cały cykl, co zwiększa szansę na obecność plemników w drogach rodnych w momencie owulacji. Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet 3-5 dni.

Stres również może wpływać na płodność, zarówno poprzez oddziaływanie na cykl owulacyjny, jak i na jakość nasienia. Jeśli codzienne życie lub sama presja zajścia w ciążę powoduje napięcie, warto zastanowić się nad metodami redukcji stresu – relaksem, aktywnością fizyczną, a jeśli potrzeba, nawet rozmową z psychologiem.

Na tym etapie nie ma jeszcze powodów do niepokoju, ale jeśli starania będą trwały rok, warto skonsultować się z lekarzem i rozważyć bardziej szczegółową diagnostykę. Warto także obserwować swoje cykle – np. poprzez mierzenie temperatury lub testy owulacyjne – aby upewnić się, że owulacja rzeczywiście występuje.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/planowanie-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-zajsc-w-ciaze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty