Czy można określić kiedy doszło do zapłodnienia i jaka jest granica błędu w dniach?

Dzień dobry. OM 8 sierpień 2013r. We wrześniu krwawienie nie wystąpiło. Pierwsze usg 4 listopad: crl 20mm, ga 8w4d, edd 12 czerwiec. Czy na tej podstawie można określić kiedy doszło do zapłodnienia i jaka jest granica błędu w dniach? Drugie usg było wykonane 11 grudnia: crl 8,15, ga 14w1d +/-8d, edd 10 czerwiec. Lekarz zdecydowałm, że cesarskie cięcie odbędzie się właśnie 10 czerwca. Czy dziecko będzie miało wtedy to pełne 38 tygodni licząc od zapłodnienia? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podana data porodu wskazuje, że prawdopodobny termin poczęcia to 14-20.09.2013 r. Podane informacje z USG wskazują jednak, że do poczęcia doszło około 2 tygodni wcześniej.

we wczesnym etapie ciązy do 8 max 10 tyg , dobrze wykonane usg głowicą przezpochwową jest wiarygodniejszye od liczenia od ostatniej miesiączki.