Czy można przechodzić rzeżączkę bez objawów?

Czy mężczyzna może mieć przez 20 lat bezobjawową rzeżączkę? Ryzykowne zachowanie było 20 lat temu. Żadnych objawów typowych dla rzeżączki nie miałem (żadnego pieczenia i bólu podczas oddawania moczu, dziwnych wydzielin czy bólu jąder itd.) . Na inne choroby weneryczne się testowałem (wyniki negatywne), ale na rzeżączkę nie. Pytanie czy jest to możliwe żebym przez 20 lat miał taką utajoną rzeżączkę? Czy jest sens zrobić sobie na to test? Jaki test będzie odpowiedni przy braku objawów?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wystąpienie rzeżączki bezobjawowej jest jak najbardziej możliwe – to ok. 10% przypadków, natomiast przez 20 lat z pewnością wystąpiłyby typowej dla choroby powikłania. Tutaj odpowiedź naszego eksperta, proszę się z nią zapoznać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/chorowanie-na-rzezaczke-przez-3-lata-bez-objawow.

Rzeżączka to najbardziej powszechna choroba weneryczna, więc ryzyko zakażenia nią jest niemałe. Można chorować na nią przez wiele lat przy jednoczesnym braku typowych symptomów, takich jak bolesne wzwody, ból cewki moczowej z wrażeniem niepełnego opróżnienia pęcherza czy ropna wydzielina. Jednak w takim przypadku, gdy choroba rozwija się przez lata, chory może stać się bezpłodny, mieć artretyzm, zapalenie opon mózgowych czy choroby serca. Trudno więc wyobrazić sobie sytuację, w której chory przez 20 lat choruje na rzeżączkę bez świadomości wystąpienia zakażenia. Więcej o chorobie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rzezaczka.

Natomiast jeśli cokolwiek budzi Pańskie obawy, to wykonanie testów na rzeżączkę jest jak najbardziej zasadne. Proponuję wizytę u dermatologa lub internisty z POZ, który oceni konieczność skierowania Pana na badania. Samo badanie polega na pobraniu wymazu z cewki moczowej lub nasienia/moczu w celu wyhodowania dwoinki rzeżączki. Tutaj dowie się Pan więcej: https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-potwierdzic-rzezaczke.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.