Czy można samemu zamienić lek na tarczycę?

Czy zamiast Eutyroxu 25 mg można przy niedoczynności tarczycy zażywać JODICA? Mam 73 lata,nadciśnienie,2 stenty i przechodzony zawał,hipercholesterolemię,hiperlipidemię,alergię, chorobę zwyrodnieniową stawów... i chyba dnę moczanową - okropnie bolą mnie palce u nóg/ często wykręcało mi je/.Czy przy dnie moczanowej można używać witaminę C - np 2000mg ???

Szanowna Pani, leczenie stwierdzonej niedoczynnosci tarczycy powinno być prowadzone przez suplementację hormonów tarczycy (na przykład właśnie preparatem Euthyrox) dostosowaną do aktualnie stwierdzonego poziomu hormonów. Przestrzegałabym przed nadmierna suplementacja jodu w takim przypadku- obecnie z uwagi na szeroko rozpowszechnione działania- na przykład jodowanie soli- rzadko przyczyną niedoczynności tarczycy jest niedobór jodu. Proszę uważać na takie suplementy, można sobie w najgorszym przypadku zablokować tarczycę- nadmiar jodu może doprowadzić do zahamowania produkcji hormonów na tarczyce (reakcja wolffa-chaikoffa)! Jeśli chodzi o dnę moczanowa to należałoby najpierw wykonać badanie kwasu moczowego a później w przypadku podwyższonego poziomu włączyć odpowiednie leczenie- np allopurynol. Były doniesienia wskazujące na pozytywna role witaminy c w przypadku dny moczanowej- ale w dawkach około 500 mg/dobę, natomiast ostatnie wyniki badań raczej tego nie potwierdzają. Większe dawki mogą negatywnie wpłynąć na funkcje nerki i powodować objawy niepożądane np biegunkę. Pozdrawiam serdecznie i zycze zdrowia Anastazja Szlauer-Stefańska