Czy można uodpornić się na lek podczas kuracji psychiatrycznej?

Witam Od 18 lat lecze sie na nerwice lekowa.10 lat leczona bylam seroxatem 20 mg z bardzo dobrym skutkiem.Potem 6 lat Mozarin 10 mg.Od 3 mcy silny nawrot nerwicy.Wszystkie objawy nerwicowe.Biore ponownie Seroxat 30 mg.Poprawa b.mała.Czy tym razem nie zadzialal?Czy powinnam wrocic do Mozarinu.?Ktory lek jest lepszy? Pozdr.
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Witam,

zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego).
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

0

Dzień dobry.Leczeniem właściwym nerwic zajmuje się psychoterapia. Leki stosuje się wyłącznie doraźnie i tylko w sytuacjach, gdy stan Pacjenta tego wymaga. Farmakoterapia nie oddziałuje na przyczyny, ale wyłącznie na objawy. Jeśli więc od lat stosuje Pani wyłącznie leki, to ich działanie będzie niewystarczające, bo objawy w czasie zawsze będą się nasilać. To zupełnie tak, jakby na złamaną nogę wziąć silny lek przeciwbólowy - ulży, nawet pozwoli na chwilę poczuć się dobrze i chodzić, nie zmieni to jednak faktu, że złamanie będzie tym groźniejsze w skutkach. Proszę podjąć psychoterapię dając sobie w ten sposób szansę na wyleczenie. Nerwica lękowa nie jest cechą, z którą musimy żyć, ale tylko sposobem funkcjonowania, który utrwalamy poprzez brak leczenia terapeutycznego. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty