Czy można wykonać operację usunięcia zaćmy?

Dzień dobry choruje na zwyrodnienie barwnikowe siadkówki oczopląs krótkowzroczność uszkodzony nerw wzrokowy mam też delikatną zaćmę. Chciałbym się dowiedzieć czy gdyby była możliwość wykonania operacji zaćmy w moim przypadku czy jest ona bezpieczna, czy to jest wielkie ryzyko utraty wzroku ? Bardzo proszę o jakąś sugestie, z góry dziękuję za pomoc.

Witam,
operowałam osoby ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki. Usuwałam u tych osób zaćmę co zwykle nie stanowi większego problemu chirurgicznego.
Operowałam również zmiany w siatkówce co jest znacznie trudniejsze technicznie. Wykonuje się wtedy operację witrektomię, która jest większą operacją  i trudniejszą. Są to zwykle jednak rzadkie zabiegi i nie wszyscy chirurdzy okuliścią chcą je przeprowadzać.

Najbardziej kłopotwliwe nie jest przeprowadzenie zabiegu a stwierdzenie czy operacja zaćmy może dać korzyści. Moim zdaniem praktycznie w każdym przypadku trzeba usunąć zaćmę jeżeli powoduje ona pogorszenie widzenia.
Zaćma niczego nie poprawia bez względu na to czy oko jest zdrowe czy ma też inne choroby.
Ale każdą sytuację należy rozpatrywać oddzielnie bo każda jest inna.