Czy można zarazić się tężcem mając ranki na dłoniach?

Czy można zarazić się tężcem mając ranki na dłoniach? Zimą często mam popękaną do krwi skórę i czy jeśli niezaklejonymi rankami dotknie się jakichś rzeczy np. klamek itp. to można zarazić się tężcem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tężec to groźna choroba zakaźna, która na szczęście w krajach rozwiniętych nie występuje zbyt często.

Choć jest ona zakaźna, to nie jest zaraźliwa, co oznacza, że człowiek, który na nią zachoruje – nie zaraża. Laseczki tężca występują bowiem naturalnie w wodzie, kurzu, glebie, a także przewodzie pokarmowym zwierząt. Zarazić się więc można na skutek kontaktu z ziemią czy nawozem – na przykład podczas wykonywania prac w ogrodzie lub z powodu zanieczyszczenia odchodami zakażonych zwierząt czy też ugryzienia.

Do zakażenia dochodzi głównie w warunkach beztlenowych podczas których dochodzi do głębokich skaleczeń czy zranień. Groźne są również oparzenia i odmrożenia.

Mało prawdopodobne więc, aby dotknięcie klamki doprowadziło do zakażenia tężcem – zwłaszcza, jeśli ranki są niewielkie.

Pytania o ryzyko zakażenia tężcem pojawiały się już na naszym portalu pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-tezcem-przy-skaleczonym-palcu-i-pracach-w-piwnicy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-zakazenia-tezcem, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-przypadku-zadrapania-istnieje-ryzyko-zakazenia-sie-tezcem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.