Czy muszę przyjąć Urovaxom?

Dzień dobry, rok temu że względu na nawracajace infekcje pęcherza, brałam doustną szczepionkę urovaxom. 2 miesiace po skończeniu zaczęłam chorować na chorobę crohna. Zaczęłam się zastanawiać czy istnieje między tym związek. W końcu bakteria e.coli przeciwko której skierowana jest szczepionka bytuje w jelitach więc organizm również walczy z nią w jelitach i powoduje stan zapalny. Aktualnie zlecono mi druga dawkę szczepionki, przypominającą. Czy powinnam ją przyjąć?
KOBIETA, 29 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Szczepionka Uro-Vaxom nie powinna mieć żadnego związku ze zdiagnozowaną chorobą Leśniewskiego-Crohna, ponieważ mechanizm działania leku polega na stymulacji organizmu do wytwarzania odpowiedzi przeciwko bakteriom E.coli, a nie na powodowaniu zapaleń.

Crohn jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy nieprawidłowo reaguje na własne tkanki jelitowe, wywołując w ich obrębie stan zapalny.

Uro-Vaxom nie powinno być przyczyną powstawania nieprawidłowości w jelitach, lecz przed przyjęciem kolejnej dawki warto dla bezpieczeństwa skonsultować się ze swoim gastroenterologiem.

Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących podobnych tematów:

https://portal.abczdrowie.pl/lek-uro-vaxom-wycofany-z-obrotu-ostrzezenie-glownego-inspektoratu-farmaceutycznego

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-ukladu-moczowego-to-problem-wiekszosci-z-nas

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.