Czy na podstawie wyników glikemii można postawić diagnozę?

Lekarz endokrynolog zlecił mi badanie glukozy na czczo 1 h po posiłku 2 h po posiłku. Drugim badaniem (następnego dnia) było badanie insuliny (bez poziomu glukozy) po obciążeniu doustnym 75 g glukozy (w trybie 3-stopniowym: na czczo, po 1 h, po 2 h). Wyniki glikemii: na czczo: 103,3 mg/dl 1h po posiłku: 98,7 mg/dl 2 h po posiłku: 79,7 mg/dl Wyniki insuliny: na czczo: 15,7 mIU/ml 1h po 75g glukozy: 160,0 mIU/ml 2 h po 75g glukozy: 96,4 mIU/ml. Ponieważ kolejną wizytę mam dopiero za 2 miesiące, proszę o wstępną interpretację i odpowiedź, dlaczego wraz z insuliną nie miałem zleconego badania glikemii, a była zalecona glikemia po posiłku jako osobne badanie. Czy w związku z tym można na podstawie tych badań postawić jakąś diagnozę? Dziękuję.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Generalnie nie spełnia Pani jeszcze warunków rozpoznania cukrzycy, ale występuje nieprawidłowa glikemia na czczo. Ponadto wyniki poziomu insuliny są zbyt wysokie. Natomiast diagnoza zależy również od Pani objawów i stanu klinicznego, dlatego powinna Pani zgłosić się w wyznaczonym terminie na wizytę kontrolną.