Czy należy usunąć mięśniaka?

Czy moglabym sie poradzić ,otóż mój mięsniak gladkokomórkowy ma śr 5 cm.,usg robie co roku i mniej wiecej jest taki sam , od lekarza uslyszalam ze duzy i trzeba usunąć ,dostalam skierowanie ale nie poszłam , nie mam duzych objawow , czuje tylko parcie na pęcherz i bolą mnie plecy ,miesiączkuje prawidlowo ,mam 40 lat co zrobić ,prosze o porade

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Przede wszystkim powinna Pani szczerze porozmawiać z lekarzem prowadzącym na temat operacji, wskazań, ewentualnie innych metod leczenia. Proszę również pamiętać, że z czasem mięśniak może (ale nie musi) doprowadzić do różnych powikłań, gdzie operacja będzie już konieczna. A zawsze bezpieczniejsza dla pacjenta jest operacja wykonana w trybie planowym.