Mięśniaki macicy i zabieg łyżeczkowania

U mojej mamy dwa lata temu podczas rutynowego USG zdiagnozowano mięśniaki macicy. Niedawno zaczęły dawać objawy w postaci bolow podbrzusza, parcia na pęcherz i krwawienia mimo przebytej menopauzy. Lekarz prowadzący sugerował unikanie operacji, ale mama postanowila wyciac zmiany. Dzis podczas wizyty w szpitalu dostala skierowanie na diagnostyczne łyżeczkowanie. Czy jest to rutynowe postępowanie, czy jest duże ryzyko, że zmiany są o podłożu nowotworowym?

Czy jest to rutynowe postępowanie?
- zabieg abrazji w przypadku krwawienia z dróg rodnych po przebytej już menopauzie jest dość typowym postępowaniem leczniczo-diagnostycznym
czy jest duże ryzyko?
- ryzyko zawsze występuje, na temat powikłań tego zabiegu można poczytać sobie na stronach internetowych, ryzyko jest większe zwłaszcza w przypadku równoczasowego występowania mięśniaków w macicy
czy zmiany są o podłożu nowotworowym?
- wyjaśni to dokładnie wynik badania materiału po wyłyżeczkowaniu jamy macicy