Czy należy w tej sytuacji stosować Proursan?

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące leku Proursan. Lekarz zapisał mamie a ona wyczytała w ulotce, że to jest na rozpad kamieni żółciowych. Mama ma złe wyniki ALAT i ASP, i ma je zażywać na regenerację wątroby. Lekarz, który to zapisał nie pytał mamę o nic, a ona ma usunięty woreczek żółciowy. Pytanie brzmi, czy brak woreczka żółciowego jest przeszkodą do zażywania tego leku?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

decyzję o tym, czy Pani mama będzie mogła przyjmować dany lek powinien podjąć lekarz. Najlepiej więc ponownie skontaktować się z lekarzem (chociażby telefonicznie) i poinformować go o braku pęcherzyka żółciowego oraz aktualnym stanie zdrowia pacjentki.

Może to mieć znaczenie, ponieważ producent leku Proursan informuje w ulotce dołączonej do opakowania o możliwych przeciwwskazaniach, wśród których wymienia m.in.: uczulenie na kwasy żółciowe, niedrożność przewodu żółciowego lub przewodu pęcherzykowego, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego lub osłabioną kurczliwość pęcherzyka żółciowego.

Inne pytania o lek Proursan umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-w-tej-sytuacji-stosowac-proursan, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-ze-teraz-zrobily-mi-sie-kamienie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-ciazy-mozna-przyjmowac-proursan.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.