Czy napewno udało się zapobiec ciąży?

newslettera Witam. Mam pytanie odnośnie opóźniającego się okresu. Ostatnia miesiączkę miałam 16 września. 27 września uprawiałam seks z zabezpieczeniem. Prezerwatywa pękła, jednak partner nie skończył we mnie. Dla pewności przyjęłam tabletkę dzień po 28 września. Miesiączkę powinnam dostać 15 września. (Wykonywałam testy ciążowe - łącznie 8 - każdy negatywny) tydzień po przyjęciu tabletki oraz teraz, gdy powinnam mieć miesiączkę. Spóźnia się trzy dni. Czy to przez przyjęcie tabletki dzień po? Czy pomimo negatywnych testów oraz tabletki powinnam się obawiać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w Pani przypadku raczej nie ma możliwości zajścia w ciążę. Mnogość testów ciążowych to wyklucza, pod warunkiem, że zostały one prawidłowo wykonane (co najmniej 10-14 dni po stosunku i przy testach płytkowych z użyciem porannego moczu).

Dodatkowo nawet jeżeli doszłoby do zapłodnienia, to tabletka dzień po powinna zablokować możliwość zagnieżdżenia zarodka. Jeśli została przyjęta kolejnego dnia, to zostało to wykonane prawidłowo.

Spóźniający się okres może być więc spowodowany stresem, zmianą diety lub czynnikami innymi niż ciąża. Nie powinna mieć Pani powodów do niepokoju.

Więcej informacji dotyczących omawianego zagadnienia znajdzie Pani w linkach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletka-dzien-po-dostepna-w-polsce-bez-recepty

https://portal.abczdrowie.pl/pigulka-dzien-po-cena-kiedy-stosowac-ellaone-escapelle

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.