Czy nerwica i choroba jelita drażliwego mają podobne cechy?

Witam. Czy choroba jelita drażliwego to jest to samo co nerwica żołądka spowodowana stresem? Mam gazy, biegunki, śmierdzące stolce oraz czuje z odbytu zapach stolce po wyjściu z toalety. Gastro - zapalenie żołądka i refluks. W sumie nie wiem już skąd te objawy, bóle brzucha po posiłkach, co zjem to zaraz toaleta. Czy to problemy z psychiką powodują a nie ma choroby? Tylko co ma psychika do tego, że łapią mnie po posiłkach biegunki i że potem ode mnie śmierdzi?

Niezbędna jest diagnostyka gastrologiczna aby wykluczyć choroby układu pokarmowego. Zachęcam Pana, aby umówił się Pan do lekarza pierwszego kontaktu, opowiedział o problemie i poprosił o skierowanie do specjalisty.
Opisane przez Pana objawy faktycznie mogą mieć zarówno podłoże gastrologiczne, jak i psychologiczne. Możliwe jest, że za doświadczane trudności odpowiada jeden z wymienionych problemów, lub że są one powiązane, dla tego konieczna jest diagnostyka na obu drogach- medycznej i psychologicznej.
Stres ma bardzo szerokie oddziaływanie na organizm, jego funkcją jest przystosowanie organizmu do walki- z przeciwnościami, lub chorobą. W momencie gdy stres przedłuża się, a nie dochodzi do rozwiązania sytuacji stresowej organizm zaczyna sam sobie szkodzić. W przypadku zespołu jelita drażliwego mechanizm tego zaburzenia może być taki, że pod wpływem stresu Pański organizm produkuje bardzo dużo przeciwciał, aby obronić się przed infekcją. Ze względu na to, że nie dochodzi do zainfekowania organizmu (ponieważ nie toczy Pan walki, więc nie odnosi Pan ran, ani nie jest Pan wystawiony na czynniki chorobotwórcze) Pańskie przeciwciała zabijają florę bakteryjną w jelitach, która pomaga organizmowi w procesach trawiennych. Dodatkowo flora ta, chroni jelita przed podrażnieniami, czy kwasem żołądkowym. To jeden ze sposobów w jaki psychika wywiera bezpośredni wpływ na kondycję fizyczną, jest ich więcej, ale ze względu na i tak już bardzo długą wypowiedź ograniczę się do tego jednego.
Gorąco polecam Panu kontakt z lekarzem i z psychoterapeutą. Problem, z którym się Pan boryka niestety nie rozwiąże się sam, biegunki nie przejdą tak po prostu, konieczna jest specjalistyczna opieka.

https://www.facebook.com/Psychoterapeuta-Tytus-Dziewi%C4%99cki-1877615175796797/