Objawy drażliwego jelita a skuteczność antykoncepcji

Witam. Mam prawie 29 lat i od miesiąca przyjmuję tabletki *** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna). Ostatnio nasiliły mi się uciążliwe objawy ze strony układu pokarmowego charakterystyczne dla zespołu drażliwego jelita (skurcze i bóle po posiłku zakończone gwałtownym wypróżnieniem). Od wielu lat co jakiś czas miewałam takie problemy, głównie związane ze stresem, także gdy brałam *** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna). Byłam u specjalisty, ale zespół jelita drażliwego raczej wykluczył. Myślę, że te dolegliwości mają raczej podłoże psychiczne (obawiałam się że tabletki takie objawy wywołają bo czytałam że hormony wzmagają problemy z jelitem drażliwym). Poza tym nie mam tego problemu po każdym posiłku, jedynie po ciepłym, czyli praktycznie raz dziennie. Mam jednak obawy, czy nie zaburza to działania antykoncepcyjnego tabletek? Tabletkę biorę zawsze o 22.00, a bóle i wypróżnienie (jednorazowa biegunka) następuje nie wcześniej niż ok. godziny 17 następnego dnia. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Skuteczność antykoncepcyjna tabletek z pewnością nie jest obniżona, ponieważ hormony spokojnie "zdążają" się wchłonąć do czasu wystąpienia biegunki. Radzę jednak udać się ponownie do lekarza-gastrologa w związku z zaburzeniami pracy jelit.

Pozdrawiam serdecznie!