Czy nie jest za późno aby kupić ortezę?

Witam Około tydzień temu mocno uderzyłem ręką w ścianę, ale przez całe siedem dni nie zdawałem sobie sprawę, że jest to złamanie bokserskie. Cały czas tylko schładzałem, albo smarowałem rękę różnymi maściami, zamiast ją usztywnić. Tutaj pojawia się moje pytanie, czy nie jest za późno aby kupić ortezę? Dodam, że została złamana 5 kość śródręcza.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

złamanie bokserskie jest dość częstym urazem dłoni, nie tylko u osób czynnie uprawiających sport. Przy każdym podejrzeniu złamania wskazana jest konsultacja lekarska, która najprawdopodobniej miała już miejsce, skoro diagnoza została wystawiona. Najważniejszym krokiem w leczeniu urazu dłoni, o który Pan pyta jest unieruchomienie uszkodzonej kości oraz stawów występujących nad i pod zranionym miejscem. Unieruchomienie przyspieszy proces gojenia, zapewni prawidłowy wzrost i zmniejszy ból. Orteza sprawdza się bardzo dobrze w takich przypadkach, gdyż usztywnia wymagany obszar, nie wykluczając całkowicie dłoni z codziennego funkcjonowania. Unieruchomienie zakłada się na okres od 3 do 6 tygodni do czasu zrostu złamania.

Na zastosowanie ortezy w Pana przypadku nie jest za późno pod warunkiem, że nie doszło do przemieszczenia fragmentów kości. Wskazane jest ponowne wykonanie zdjęcia RTG i przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu, które rozwijają temat:

https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kosci-srodrecza-i-palcow-reki

https://portal.abczdrowie.pl/orteza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.