Czy niski poziom płytek krwi może być niebezpieczny w ciąży?

witam prawie przy każdym badaniu krwi otrzymuję wynik płytek krwi poniżej normy. Ostatnio wyszło mi ok. 87 tys, gdzie najniższa granica zaczyna się od 140 tys; miałam również robione specjalistyczne badania, tj. czynnik von Willebranda, gdzie wyszedł mi 123 oraz czynnik krzepnięcia VIII- 129; dodam, że ostatnio miałam robione badania pod kontem helikobakterpylori i wyszło ok. Co może być przyczyną tak niskiego poziomu płytek krwi i czy jest to groźne podczas ciąży i porodu. Dziękuję za odpowied

Lek. Tomasz Budlewski

W zależności czy poziom płytek stale się obniża czy pozostaje na tym samym poziomie będzie można określić wpływ względem ciąży i porodu. Proponuję udać się do hematologa celem dalszej diagnostyki. Przyczyn małopłytkowości może być bardzo wiele, natomiast jest to zbyt ubogi opis aby móc coś więcej powiedzieć.