Czy oddawanie krwi pomoże pozbyć się szumów usznych?

Witam, mam pytanie w sprawie mojego taty. Ma on 65 lat, ma szumy w uszach od kilku miesięcy, bierze leki przepisane przez lekarza, ale nie pomagają. Tata jak miał 22 lata oddawał krew do 30 roku życia, potem przestał, czy jeżeli zacznie z powrotem oddawać krew to szumy w uszach mogą ustąpić i czy jego ciśnienie się zmniejszy, bo na dzień dzisiejszy ma 150/90?

Witam! Odczuwanie szumu w uszach jest objawem, który może mieć wiele przyczyn. Najczęściej są to przyczyny laryngologiczne oraz neurologiczne, ale również ogólnoustrojowe - bardzo często nadciśnienie tętnicze. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na kontrolę nadciśnienia tętniczego oraz regularność przyjmowanych leków. Jeśli szum w uszach nie ustępuje pomimo normalizacji wartość ciśnienia tętniczego wówczas warto skonsultować problem z laryngologiem oraz neurologiem. Honorowe krwiodawstwo jest szczytnym czynem, jednakże w wieku Pani/Pana taty jest to już niewskazane i raczej nie zlikwiduje dolegliwości. Proponuję skupić się na skutecznym leczeniu nadciśnienia za pomocą farmakoterapii jak również metod niefarmakologicznych (regularny wysiłek fizyczny, ograniczenie w diecie spożycia soli). W przypadku nieskuteczności stosowanych leków należy zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu modyfikacji leczenia. Pozdrawiam serdecznie!